Bērna ienākšana ģimenē izmaina visu

Tās milzīgās redzamās un arī neredzamās pārmaiņas, kas notiek ar katru ģimenes locekli un ģimeni kopumā, kad tai pievienojas mazulis, ir tik lielas un svarīgas, ka to var uzskatīt par būtiskāko pavērsienu dzīvē. Turpmāk nekad vairs nevarēs būt tā, kā agrāk, jo šajā pasaulē ir ienācis jauns cilvēks, kurš daudzus gadus būs jūsu atbildība, bet visu mūžu būs daļa no sirds un dvēseles.

Kāpēc vēlamies bērnus?

 

Vairošanās programma ir ielikta katra cilvēka gēnos un zemapziņā, ķermenis pēc tā tiecas, jo tas ir bioloģiki noteikts process. Tomēr mūsdienās attīstītajās valstīs tā vairs nav prioritārā dominante, jo virsroku ņem loģika, racionāli apsvērumi, atbildīga lēmuma pieņemšana par bērnu ienākšanu pasaulē. Vai mēs esam gatavi bērnam? Ko varam viņam dot? Vai mūsu fiziskā veselība šobrīd atbilst tam, lai radītu un laistu pasaulē veselu bērnu? Vai mūsu dzīvēs ir stabilitāte, ko pēc tam varam sniegt mazulim? Jautājumu, ko savā galvā pārcilā, kad domā par bērnu, ir tik daudz. Un katram tie var būt nedaudz atšķirīgi.

Bet filozofiskā līmenī bērns ir cilvēka vēlme pēc turpinājuma, vēlme nebūt vienam un vientuļam, kaut ko atstāt aiz sevis. Bērns tiek uztverts kā dzīves jēga un piepildījums. Un tieši šajā aspektā viedokļi sabiedrībā mainās, ir daudz cilvēku, kuri izlemj, ka viņi nevēlas bērnus, ne tagad, ne vēlāk, jo nejūt pēc tā emocionālu nepieciešamību, lai gan no praktiskiem apsvērumiem tam nav nekādu šķēršļu.

Tomēr šie jautājumi ir pārāk subjektīvi un daudzšķautņaini, lai atrastu vienu patiesību. Tas vienmēr būs skatāms vēsturiskā un kultūras kontekstā, arī medicīniskā un bioloģiskā.

Savādāka mīlestība

Bet tomēr jau tajā brīdī, kad rodas apziņa par faktu, ka sievietes ķermenī sākusi augt un veidoties jauna dzīvība, visa pasaulē pārvēršas. Topošajos vecākos mostas tādas sajūtas, kādas nekad nav bijušas. Jo emocijas un mīlestības forma, kāda saista vecākus ar viņu bērnu, ir kaut kas dievišķs un augstāks par visu citu. Nekad nevienas jūtas pāra starpā nebūs salīdzināmas ar mīlestību, kāda ir bērna un vecāku starpā. It īpaši bērnam un mātei, jo viņiem ir vēl dziļāks fiziskais un emocionālais kontakts jau kopš ieņemšanas brīža.

Šī mīlestība ir tīra un visaptveroša, tai nav nosacījumu un aizdomu. Un tā nav iznīcināma, tā vienmēr piedot un pieņem atkal.

Ja pāra attiecībām ir robežas, ko veido cilvēku rīcība un izvēles, tad attiecībās ar bērnu robežu nav, jo nekādi apstākļi nevar izdzēst šo mīlestības sajūtu uz cilvēku, kurš radies no tavas miesas un gara. Varbūt tas viss izklausās tā patētiski, tomēr savādāk to nav iespējams izskaidrot. Un to var saprast tikai tie, kuriem pašiem ir bērni. Ātrāk tam nevar noticēt, kamēr tas neskar tevi pašu.

Atbildība, uztraukums, rūpes par nākotni

 

Tomēr ne jau mīlēt savu bērnu ir lielākais izaicinājums, jo tas ir tik dabiski, bet gan par viņu atbildēt un parūpēties šajā tik trauksmainajā pasaulē.

Kādreiz aizdomājos, kā cilvēki varēja laist pasaulē bērnus kara laikā, laikā, kad apkārt bija bailes, nedrošība un slimības. Lai gan citā formā tas viss jau ir arī tagad.

Tomēr bērna audzināšana vienmēr ir milzīgs darbs un atbildība, jo tas saistās ar naudu. Vajadzīgi stabili un pietiekami ienākumi, lai nodrošinātu bērna pamatvajadzības, drošību, izglītību. Izdevumus jūt jau tad, kad bērns vēl mātes puncī, jo jāapmeklē ārsti, jāveic izmeklējumi, jāsagatavo tik daudzas lietas, jāveic pārmaiņas mājoklī.

Lai gan valsts nodrošina grūtnieču aprūpi, tomēr daudzi izvēlas doties pie privātiem speciālistiem. Ir jāveic regulāri ultrasonogrāfijas izmeklējumi, analīzes, apskates. Ultrasonogrāfija ir veids, kā ārsts pārliecinās par mazuļa veselību. Ultrasonogrāfija arī vecākiem ļauj ieraudzīt un labāk apzināties mazuļa esamību. Bet labā klīnikā ultrasonogrāfija nebūs lēta.

Tāpēc jau laikus jādomā par finansiālo pamatu, kas ļaus bez satraukuma pavadīt grūtniecības laiku.

Bērnam vajag māju

 

Ģimenes ar bērniem saskaras arī ar dzīvesvietas un vides problēmām. Ir vēlme nodrošināt bērnam labus apstākļus, drošu un veselīgu vidi. Tāpēc labākā izvēle ir sava māja. Bet atkal aktuāls naudas jautājums. Ja ir stabils darbs, tad risinājums var būt hipotekārais kredīts. Bet hipotekārais kredīts vienmēr ir ļoti atbildīgs solis, tāpēc jāizvērtē labi. Noderīgu informāciju var meklēt latvijashipoteka.lv.