Delikātas kaites, kuras ārstē proktologs

Vai jūs zināt, kas ir proktologs? Tas ir ārsts, kura pārziņā ir dažādas taisnās zarnas slimības, to diagnoticēšana un ārstēšana. Šī patiešām ir delikāta joma, par kuru cilvēki vairumā gadījumu nevēlas runāt, nevēlas atzīt, ka ir kādas problēmas, novēloti vēršas pie ārsta. Tomēr proktologs ir tāds pats ārsts kā jebkurš cits, kura mērķis ir uzlabot pacienta dzīves kvalitāti, reizēm pat glābt dzīvību, jo proktologam savā darbā nākas arī diagnosticēt tik bīstamas kaites kā kolorektālais vēzis, kas jau apdraud pacienta dzīvību.

Biežāk sastopamās kaites, kas ir proktologa pārziņā, ir hemoroidālās slimības, taisnās zarnas polipi, proktīti, aizcietējumi un nesaturēšanas. Sākotnēji, sastopoties ar nepatīkamiem simptomiem taisnās zarnas apvidū un tualetes apmeklējuma laikā, pacientam nav nojausmas, kas īsti viņam kait, precīzu diagnostiku var veikt proktologs, kurš veic apskati, vajadzības gadījumā nozīmē papildu izmeklējumus. Daudzas proktoloģiskas slimības var norisināties ar līdzīgiem simptomiem.

Izplatītākās sūdzības, ar kurām saskaras proktologa pacienti ir:

  • nieze un ādas iekaisums anālajā apvidū;
  • sāpes tualetes apmeklējuma laikā;
  • nesaturēšana;
  • vēdera izejas traucējumi;
  • asiņaini un gļotaini izdalījumi.

Ja tiek novēroti kādi no šiem simptomiem, tad vizīti pie proktologa noteikti nevajag atlikt. VCA poliklīnikās vizīte pie proktologa iespējama jau tuvāko dienu laikā. Pieteikties var arī internetā: https://www.vca.lv/arstnieciba/proktologs.html.

Hemoroīdi — modernā laikmeta slimība

Hemoroīdus mēdz dēvēt par modernā laimeta slimību, jo ar tiem bieži saskaras tie, kuri ikdienā daudzas stundas pavada sēžot, strādā pie datora, rakstāmgalda. Tāpat hemoroīdus var veicināt mazkustīgs dzīvesveids, šķiedrvielām nabadzīga pārtika un nepietiekama šķidruma uzņemšana. Ja ar šo kaiti laikus vēršas pie proktologa, tad to efektīvi var ārstēt ar mazinvazīvām un medikamentozām metodēm, pilnībā novēršot diskomfortu.
Zarnu vēža skrīnings. To valsts apmaksā pacientiem vecumā virs 50 gadiem, kad ir paaugstināts risks saslimt ar zarnu vēzi. Skrīninga mērķis ir palielināt to pacientu skaitu, kuriem slimību izdodas atklāt agrīni, kad tā ir daudz sekmīgāk ārstējama un pat sasniedzama pilnīga izveseļošanās.