Drošība tavā mājā

Labs mājoklis ir ne tikai tāds, kurš ir skaists un ērts, bet arī tāds, kurš ir drošs. Drošība ir prioritāte jebkurā ēkā, tāpēc atgādināsim par galvenajiem drošības aspektiem un iespējamajām problēmzonām, par kurām laikus vajadzētu parūpēties, lai mājā saglabātu nepieciešamo drošību. Drošības jautājumi īpaši svarīgi ir tad, ja mājā ir mazi bērni. Bērniem patīk visur ielīst tur, kur vecāki pat nevar iedomāties, visu atvērt, pārbaudīt un izmēģināt, tāpēc jādomā dažus soļus uz priekšu un jāparedz bīstamās situācijas.

  • Ugunsdrošība

Tā ir prioritāte drošības aspektu sarakstā. Par ugunsdrošību jādomā visās mājas vietās. Jāpārliecinās, ka apkures ierīces ir labā darba kārtībā. Tās vienmēr jālieto atbilstoši norādēm, uguni nedrīkst atstāt bez uzraudzības, ar to nedrīkst rīkoties bērni. Apkures ierīču tuvumā nedrīkst būt viegli uzliesmojošas lietas. Daļa no apkures sistēmas ir arī dūmvads. Tas regulāri jātīra un jāpārliecinās par tā stāvokli. Ja tas ir bojāts, to nedrīkst izmantot. Pēc iespējas ātri ir jāveic dūmvada nomaiņa vai labošana. Ātri to var izdarīt, ja izmanto nerūsējošā tērauda caurules, kas ir ieliekamas jau esošajā dūmvadā kā odere, tas atjauno dūmvada izturību un ugunsdrošību. Nerūsējošā tērauda caurules cena ir pieejamāka par citiem risinājumiem, kas dūmvada atjaunošanas sakarā var radīt lielus izdevumus.

Pie ugunsdrošības ir arī tādi risinājumi kā dūmu detektori. Tie tagad būs obligāti ikvienā mājoklī. Tāpat jāparūpējas, lai šķiltavas, sērkociņi un citi degrīki atrastos drošā vietā, kur nevar piekļūt bērni.

  • Elektrodrošība

Elektroinstalācijai mājā jābūt sakārtotai un drošai. Tas attiecas gan uz vadiem, gan rozetēm, kurām jābūt aizvērtām ar drošības slēdžiem. Visām elektroierīcēm jābūt labā darba kārtībā, vadiem jābūt veseliem. Vadus arī nevajag atstāt rozetēs, ja ierīce netiek lietota. Elektrotīkla noslodzei ir jāatbilst pieslēguma jaudai, lai nerastos pārslodze. Remontdarbus, kas attiecas uz elektrodrošību, labāk uzticēt sertificētam meistaram. It īpaši par drošību ar elektroierīcēm jāpadomā virtuvē, kur klāt ir arī karsti šķidrumi un ēdieni. Bērniem ļoti patīk tur darboties, viss interesē tāpēc laikus jāpadomā, kā novērst iespējamās nelaimes.

  • Ķīmiskās vielas ir nepieejamas

Visi kosmētiskie un ķīmiskie līdzekļi ir jāglabā nepieejamās vietās, kur tiem nevar tikt klāt mazi bērni. Nekad nedrīkst līdzekļus liet dzērienu pudelēs. Tieši saindēšanās ar kādām vielām ir viens no lielākajiem draudiem bērniem, jo ne vienmēr uzreiz var saprast, kas bērnam gadījies, ko viņš apēdis vai iedzēris. Tāpēc labāk izmantot slēdzamus skapīšus vai augstus plauktus, nevis vienkārši atveramus plauktus zem izlietnes, lai glabātu stiprus tīrīšanas līdzekļus. Tie var apdraudēt ne tikai bērnus, bet arī mājdzīvniekus. Nepieejamība attiecas arī uz medikamentiem, tiem jābūt drošā un bērniem nesasniedzamā vietā.

  • Drošas grīdas un kāpnes

Gan bērni, gan pieaugušie dažādas traumas var iegūt tāpēc, ka nav pārdomāti veidotas grīdas un kāpnes. Jāizvēlas neslīdoši segumi, visām līstēm, paklājiem un citām lietām jābūt nostiprinātām. Kāpnēm vajadzīgas drošas margas un vajadzības gadījumā arī drošības vārtiņi, lai kontrolētu mazāko bērnu pārvietošanos un norobežotu viņus no kāpnēm. Gaiteņos un priekšnamos noteikti vajadzīgs arī labs apgaismojums, lai nav pa tumsu jāmaldās, palielinot risku nokrist. Mājā jāveido paradums, ka uz kāpnēm un grīdas netiek mētās mantas, jo tās var būt iemesls ļoti nepatīkamiem un bīstamiem kritieniem.

  • Drošība pagalmā un tuvākajā teritorijā

Drošība savā mājā nozīmē arī drošību tās tuvākajā apkārtnē, kur uzturas gan pieaugušie, gan bērni, gan mājdzīvnieki. Tas nozīmē, ka jābūt labam žogam un vārtiem, norobežotām vai stingri noslēgtām ūdenstilpnēm, aizslēgtiem elektrības skapjiem. Rotaļu laukums un cits āra aprīkojums ir jāuztur labā tehniskajā stāvoklī. Visi dārza instrumenti jāglabā noslēgtā vietā, kur tiem nevar piekļūt bērni. Tāpat nedrīkst būt brīva piekļuve grilam vai ugunskuram.