Latviešu kino zelta fonds: “Motociklu vasara”

Latviešu kino vēsture ir bagāta ar lieliskām filmām, aktieriem. Mums pat neapnīk katru gadu atkal un atkal skatīties vecās filmas, smieties par jokiem, kas dzirdēti jau tik daudzas reizes. Vai paraudāt par varoņu sūro likteni, jo tajā saredzam atspoguļojamies visas mūsu tautas likteņus. “Motociklu vasara” ir viena no tām filmām, kas gadu desmitiem spējusi rezonēt ar katru nākamo paaudzi, jo tā ir par jaunību, par brīvību, par sekošanu savai sirdij, par pārgalvību. Un tās ir sajūtas, kas ir pazīstamas katram jaunam cilvēkam.

Īstā dzīve

Filmai jau ir vairāk nekā 40 gadu, bet tā joprojām iekļaujas latviešu kino zelta fondā. Un domāju, ka tā arī paliks. Jauni un iemīlējušies cilvēki, brīvība, vasara, motocikli. Tur pulsē īstā dzīve. Māris savā astoņpadsmitajā dzimšanas dienā ir dāvanā saņēmis motociklu. Un uz ceļa sastop jaunu pāri, kas precas nemīlot. Inese piekrīt bēgt kopā ar Māri un doties romantiskā ceļojumā ar motociklu.

motocikla-romantika

Motocikls jau arī ir viens no tādiem jaunības un brīvības simboliem. Arī tagad jauniem cilvēkiem ir sapnis iegūt šādu braucamo, lai izbaudītu visas tās sajūtas un emocijas, ko sniedz šāds brauciens. Arī manam vectēvam un tētim jaunībā bija moči. Es pat vēl, maza būdama, tiku izvizināta. Tad gan nebija īpaši stingras nostājas ne drošības, ne ceļu satiksmes jautājumos. Tagad, atceroties to, kā un kur braucām, liekas traki, jo riskants laiks tas bija. Kādas tur moto riepas, kas atbilstu sezonai. Galvenais, ka vispār bija riepas! Tagad, lai varētu pa ceļu barukt ar moci, tam jābūt labā tehniskajā kārtībā, moto riepas jāizvēlas atbilstoši sezonai, jāseko, lai moto riepas būtu ar normai atbilstošu protektora dziļumu. Un mocis tagad ir dārgs prieks. Tāpēc reti kurš vairs var atļauties īstenot šādu sapni.

Aizgājušie laiki

Bet tajos tālajos padomju gados, kad mūsu vecāki bija jauni, mocis bija viņu vienīgā iespēja uz brīvību un iespēja redzēt pasauli. Vēl tagad prātā var atsaukt to degvielas aromātu, kas valdīja katrā pagalmā un pie garāžām. Jā, tā ir nostaļģija par aizgājušiem laikiem, kuros var pakavēties katrs, noskatatoties šo leģendāro filmu — “Motociklu vasara”. Filmas režosors ir Uldis Brauns. Un šī filma ir nozīmīga vairākām paaudzēm. Filmu var noskatīties gan dažādos arhīvos, gan ik pa laikam tā tiek rādīta arī televīzijā, kā arī var pameklēt YouTube.