Migrēna – noslēpumaina un grūti ārstējama slimība

Migrēna ir viena no bieži apspriestām slimībām, kas ir neskaidra savā izcelsmē un arī ārstēšanas veidos. Joprojām mūsdienu medicīna par šo kaiti nezina visu un nevar apgalvot, ka spēj to izārstēt. Pieejami medikamenti migrēnas simptomu mazināšanai un atvieglošanai, kā arī ārsti nozīmē speciālus migrēnas ārstēšanas kursus, tomēr tikai salīdzinoši nelielai daļai pacientu tas sniedz efktīvu rezultātu. Kā arī nav pierādījumu, ka uzlabojumus sniedz tieši terapija un medikamenti.

Migrēnai raksturīgas spēcīgas galvassāpes, kuras bieži vien sākas ar tā saucamo auras stadiju, kad ir redzes traucējumi, sejas noslīdējums, locekļu tirpšana, slikta dūša. Sāpes parasti koncentrējas vienā galvas pusē un ir ļoti, ļoti spēcīgas. Lēkmes laikā migrēnas pacients īsti nav spējīgs sociāli funkcionēt, labprāt atrodas tumšā un klusā vidē. Migrēna nopietni ietekmē dzīves kvalitāti un arī darbaspējas. 

Lai diagnosticētu migrēnu, ir jāapmeklē neirologs, kurš izjautās, veiks izmeklējumus, lai izslēgtu citas saslimšanas, kas varētu radīt šīs galvassāpes. Ja diagnosticēta migrēna, neirologs var izrakstīt speciālus medikamentus, kas var atvieglot simptomus un pat novērst lēkmi, ja zāles iedzertas laikus.

Parasti migrēnas lēkmēm ir novērojami tādi kā palaidējmehānismi, kas katram var būt savādāki. Tāpēc ir svarīgi novērot sevi, labāk rakstīt migrēnas dienasgrāmatu, jo tas ļaus novērot sakritības starp lēkmēm. Piemēram, ir cilvēki, kuriem lēkmes rodas pēc sportošanas. Bieža parādība ir migrēna pēc stresa situācijām, negulētām naktīm, pārdzīvojumiem. Vēl viens faktors var būt maltīšu izlaišana. Sievietēm bieži vien migrēna saistīta ar hormonālo fonu, tāpēc lēkmes ir pirms vai mēnešreižu laikā. Izvērtējot, kādas situācijas biežāk izraisa lēkmes, var mēgināt no tām izvairīties. Protams, tas nelīdzēs pret hormonālo migrēnu. Tā bieži vien atkāpjas tikai menopauzes laikā, arī grūtniecības laikā.

Lai gan migrēna ir sarežģīta, neskaidra un grūti ārstējam slimība, ar to nav jāsamierinās. Ikvienam migrēnas pacientam vajadzētu meklēt veidu, kā uzlabot savu dzīves kvalitāti. To palīdzēs izdarīt zinošs neirologs, kurš ieteiks risinājumus tieši jūsu situācijā.