Nameja gredzens — leģendāra latviešu rota

Tā kā uz lielajiem kino ekrāniem savu slavas gājienu ir sākusi filma “Nameja gredzens”, tad ir īstais brīdis atcerēties, kāpēc tad šis gredzens ir tik īpašs, ko tas simbolizē, kāpēc latviešiem tas raisa tik daudz emociju.

Rota ar latvisko identitāti

Nameja gredzens jau ilgu laiku ir bijusi viena no populārākajām rotām, ko saista ar patriotismu, latvietību, nacionālo pašapziņu, savas vēstures apzināšanos. Mūsdienās visbiežāk Nameja gredzenu izvēlas nēsāt no sudraba, kā arī tas biežāk redzams vīriešiem, tomēr tam ir arī liela piekrišana sieviešu rotās. Un pats Nameja gredzenam raksturīgais pinums tiek izmantots arī citās rotaslietās — aprocēs, piespraudēs u.c.

Nameja gredzena vēsture meklējama tālajā 12. un 13. gadsimtā, ar kuriem datētas rotas, kas atrastas 20. gadsimta sākuma arheoloģiskajos izrakumos. Gredzens nosaukts vēlākā Zemgales ķēniņa Nameja vārdā. Tomēr savu lielo popularitāti šī rota piedzīvo pēc tam, kad rakstnieks Aleksandrs Grīns 1931. gadā publicēja vēsturisko romānu “Nameja gredzens”.

Tomēr filma, kas šobrīd tiek rādīta, nav veidota pēc romāna motīviem, tā ir nodēvēta par leģendu filmu, kurā sajaucas vēsturiskais, fantāzija, interpretācijas, mūsdienīgi elementi.

Nameja gredzeni laulībām?

Gredzeni ar latvisku simboliku, arī gredzeni no sudraba pēdējā laikā ir arvien biežāka izvēle arī laulībām. Lai gan Nameja gredzens nav tā tipiskākā izvēle priekš laulību gredzeniem, tomēr arī tos izvēlas arvien biežāk. Lai gan kopumā biežāka izvēle ir tradicionāli laulību gredzeni no zelta, cilvēki jūtas arvien brīvāki meklēt neparastus risinājumus.

Gredzeni kā zelta stīpiņa ir tik daudziem. Ja ir vēlme atšķirties, tad Nameja gredzeni ir tiešām oriģināla izvēle. Lai gan var droši prognozēt, ka tagad pēc šīs filmas nākšanas klajā gredzeni kļūs vēl populārāki un biežāka izvēle ne tikai nēsāšanai ikdienā, bet arī kā laulības simbols. Mūsdienās nav nekādu ierobežojumu tam, kādus gredzenus laulātie var izvēlēties. Viņi var arī vispār gredzenus nenēsāt vai pat tos uztetovēt, ja to vēlas. Starp citu, tā ir jauna tendence ar pieaugošu popularitāti.

Nameja gredzena simboliskā nozīme

Ja runājam par to, ko tad Nameja gredzens simbolizē, tad tas ir viens no latviešu vienotības simboliem. Tam ir trīsdaļīgs vijums, kas simbolizē trīs Latvijas novadus — Vidzemi, Latgali, Kurzemi. Šis gredzens ir kļuvis par savdabīgu pazīšanās zīmi latviešiem visā pasaulē. To bieži vien izvēlas ārzemēs dzīvojošie, jo tādā veidā viņi ir tuvāk savām saknēm, zemei, vēsturei, tas atgādina par viņu identitāti.

Nav jau vairs īsti svarīgi, cik tas viss balstīts patiesos vēstures faktos, kur ir īstenība, kur leģenda. Daudz svarīgāk ir tas, ka gredzens ir kļuvis par vienotāju, iedvesmotāju, pašapziņas simbolu, kas liek iztaisnot muguru un uzvilkt baltu kreklu, jo Nameja gredzens taču nesader ar nevīžīgu ārējo tēlu. Tāpēc gredzena simboliskā nozīme ir vērtējama kā ļoti pozitīva visai mūsu nācijai.

Vēsturnieki vēl lauž šķēpus par to, cik precīzs ir gredzena atveidojums, kur tas patiesībā ir radies, vai patiesi sakrīt visi vēsturiskie fakti. Tomēr gredzenu nēsātājiem tas varbūt ir otršķirīgs faktors, viņi izvēlas identitāti, sajūtu, simbolu un to, kas jau daudzus gadu desmitus iesakņojies sabiedrības apziņā.

Tas varbūt ir patriotiski un politiski radīts simbols, tomēr tas ir ļoti veiksmīgi iesakņojies sabiedrībā un šobrīd noteikti atzīstams par vienu no latvietības tīrākajiem un spēcīgākajiem simboliem.