Par dzimumzīmēm un melanomu

melanomaPēdējā desmitgadē arvien biežāk dzirdam par cilvēkiem, kuri sākuši izmisīgu un grūtu cīņu ar kādu ļoti nepatīkamu un grūti ārstējamu kaiti — melanomu jeb ādas vēzi. Ādas vēzis Latvijā ieņem trešo vietu starp visām reģistrētajām ļaundabīgajām saslimšanām.

Tas ir viens no smagākajiem vēža veidiem, kas grūti pakļaujas ārstēšanai. It īpaši, ja tas atklāts jau novēlotā stadijā. Melanoma sākotnēji var norisināties bez sūdzībām un nepatīkamiem simptomiem. Ja cilvēks pats nezina, kam pievērst uzmanību, tad ir liela iespējamība, ka slimība atklājas jau tad, kad to vairs nav iespējams uzveikt.

Tieši dzimumzīmes vai citi tām līdzīgi ādas veidojumi ir viens no biežākajiem melanomas sākumpunktiem, jo šī onkoloģiskā kaite attīstās šūnās, kas ražo pigmentu melanīnu. Tāpēc ir svarīgi ikvienam regulāri pievērst uzmanību savas ādas izskatam, visiem uz tās atrodamajiem veidojumiem un pleķiem. Pat tas, kas sākumā neizskatās aizdomīgs, var slēptā veidā būt slimības aizsākums.

Pievērs uzmanību dzimumzīmēm

Dzimumzīmes ir jāapskata regulāri, lai pamanītu tajās kādas nevēlamas pārmaiņas. Ja ir kaut mazākās aizdomas, nekavējoties ir jāapmeklē dermatologs, kurš veiks dermatoskopiju un noteiks, vai bažām ir pamats. Dermatoskopija ļauj ādas veidojumus apskatīt daudzkārtējā palielinājumā.

Atklājot melanomu agrīnā stadijā, to veiksmīgi var izoperēt un likvidēt pilnībā. Tāpēc ir svarīgi regulāri apskatīt savu ķermeni, pievēršoties ādas veselībai, pamanot jebkuras izmaiņas, kas varētu radīt aizdomas par slimības rašanos.

Lai gan, ja dzimumzīmju uz ādas ir daudz, āda ir jutīga, tad dermatologs būtu jāapmeklē regulāri, lai veiktu profilaktiskas pārbaudes. Vislabāk to darīt pavasarī un rudenī — pirms un pēc vasaras, kad arī saņemam vislielāko saules ietekmi uz ādu.

Pazīmes, kas var liecināt par nevēlamām pārmaiņām dzimumzīmēs:

  • īsā laikā palielinās izmērs;
  • visas malas nav vienlīdz izteiktas;
  • dzimumzīme nav gluda;
  • tai ir vairāk nekā divas krāsas;
  • uz virsmas novērojamas kreveles, asiņošana, zvīņošana;
  • nieze, jutīgums, sāpīgums.

Kā sevi pasargāt no melanomas

Lai mazinātu iespēju, ka ārsts diagnosticē šo briesmīgo slimību, katram pašam ir jādomā, kā sevi pasargāt un kādus piesardzības pasākumus veikt. Jau minējām par nepieciešamību regulāri doties pie dermatologa, lai veiktu pārbaudes. Bet tas nav vienīgais. Īpaši jāseko līdzi ādas kopšanai un aizsardzībai no saules. Jāizmanto piemērots saules aizsargkrēms. Tāpat vajadzētu aizmirst par solāriju. Tā negatīvā ietekme patiesi var veicināt melanomas veidošanos.