Rūpes par suni pilsētā

Suns nav dāvana vai rotaļlieta, suns ir dzīva radība par kuru jāuzņemas tik pat liela atbildība un rūpes kā par bērnu. Suns ir ģimenes loceklis, nevis mājdzīvnieks. Laukos ar suņu turēšanu nekādiem sarežģījumiem nevajadzētu būt, tomēr pilsētā ir jāievēro lērums noteikumu.

Lai turētu suni pilsētā, tam jānodrošina piemērota vide. Šeit vairāk gribētos runāt par to, vai suns tiek turēts pietiekošā plašumā. Piemēram, turēt haskija šķirnes suni dzīvoklī, lai cik liels tas nebūtu, noteikti nav prāta darbs. Tas pats attiecas uz medību suņiem un tādiem, kuriem nepieciešams ļoti daudz kustību. Protams, izņēmums ir tad, ja spējat nodrošināt sunim kustības – dodaties kopā skriet, braucat ar riteni vai regulāri nodarbojaties ar kādu sunim paredzētu sporta veidu vai medībām.

Sunim, vienalga pilsētā vai laukos, jābūt čipētam un reģistrētam. Pilsētās uz šo skatās īpaši rūpīgi. Jūsu suni var jebkurā brīdī pārbaudīt speciālists ar atbilstošu ierīci, kas lasa čipa datus.

Tāpat par suni pilsētā ir jāmaksā nodoklis. Summa nav liela, toties suns ir oficiāli reģistrēts un jums neviens nevar “piesieties”. Ja nodoklis ir apmaksāts, veterinārajās klīnikās iespējams saņemt žetonu, kas derīgs gadu. Pēc tam atkal par jaunu jāmaksā nodoklis – ikgadējs maksājums.

Neaizmirstiet, ka suns regulāri jāatrāda veterinārārstam. Ja nav veselības problēmu vai kādu sūdzību, tad pie vetārsta jādodas lai veiktu potes un attārpošanu. Arī attārpošana tiek veikta reizi gadā. Tāpat suņiem ir svarīga zobārstniecība. Sunim, tāpat kā cilvēkam, rodas kariess, slikta elpa, var būt iekaisis zobs. Vērojiet vai nemainās dzīvnieka ēšanas paradumi, varbūt suns pēkšņi atsakās ēst savu iemīļoto ēdienu vai negrib ņemt mīļākās mantas, met tās laukā no mutes.

Zobārstniecība cilvēkiem ir dārgs “prieks”. Cilvēkam nav problēmas atrast labu zobārstniecību Rīgā vai piepilsētā, bet kā ir ar dzīvnieku?

Par laimi suņiem nav jāmeklē speciāls zobārsts. Zobu problēmas risina jebkurā veterinārajā klīnikā. Veterinārs ir ļoti universāls ārsts, šādā ziņā suņiem viss ir vienkāršāk kā cilvēkiem.

Vienmēr atcerieties par pieklājību dodoties pastaigās. Suns, lai cik tas būtu mazs vai draudzīgs, jāved pie pavadas. Jūs taču nezināt kāda komunikācija būs jūsu sunim ar to, kas nāks pretim. Suni drīkst laist bez pavadas tikai savā privātā teritorijā, kur jūs netraucējat nevienam citam suņa īpašniekam, bērniem, riteņbraucējiem utt.

Ja jums ir suns, audziniet to un rūpējieties kā par kārtīgu ģimenes locekli. Kaimiņiem pavisam noteikti varētu nepatikt, ja suns regulāri gaudo vai rej – respektējiet to, ka kaimiņiem ir bērni, pēc darba nāk miegs utt.

Suns ir atbildība, kā laukos tā pilsētā. Gādājiet, lai dzīvnieks būtu vesels, apmierināts, paēdis un netraucē līdzcilvēkus.