Veseli un skaisti zobi bērnam — kā to paveikt

Bērnu zobārstniecība ir samērā sarežģīta nozare, kas no speciālistiem prasa īpašas prasmes ne tikai profesionālajā jomā, bet arī labas psiholoģiskās un pedagoģiskās iemaņas, kas ir neaizstājamas darbā ar bērniem. Bērni un viss, kas saistīts ar viņu zobu veselību, ir uztraucoša tēma, kam pievērš uzmanību gan veselības nozares speciālisti, gan jautājumus uzdod paši vecāki.

Kā panākt, ka bērnam ir veseli zobi? Kā pareizi kopt bērna zobus? Ko darīt, lai bērns nebaidās no zobārsta apmeklējuma? Te var noderēt daži vienkārši, bet tajā pašā laikā efektīvi padomi, kurus vajadzētu ņemt vērā ikvienam vecākam, kuram ir bērni.

Bērnam zobi jākopj jau no pirmā zoba

Par bērna mutes higiēnu jāsāk rūpēties jau no pirmajiem viņa dzīves mēnešiem, jo baktērijas mutes dobumā nonāk arī tad, kad tiek ēsts tikai mātes piens. Jau tad mamma var ar drāniņu noslaucīt bērna smaganas un vaigus, lai noņemtu aplikumu. Pēc tam, kad parādījies pirmais zobs, tas jāsāk rūpīgi tīrīt. Var izmantot speciālu uzpirksteni vai drāniņu. Rūpes par piena zobu veselību ir ļoti būtiskas, lai vēlāk arī pastāvīgie zobi būtu veselīgi. Tāpat jau pirmajos dzīves gados ir būtiski izveidot stabilus un pareizus zobu kopšanas paradumus.

Bērns ik gadu jāved pie zobārsta un higiēnista

Lai novērtētu bērna zobu veselību, vecākiem ir jāved vismaz reizi gadā bērns pie zobārsta uz profilaktisko pārbaudi un arī pie zobu higiēnista. To var sākt darīt jau no 2 gadu vecuma. Regulāras pārbaudes un sīko bojājumu salabošana ļaus izvairīties no nopietnākiem bojājumiem.

Jāizvēlas laba bērnu zobārstniecība

Rūpīgi jāapdomā, uz kādu vietu un pie kādiem speciālistiem vedat bērnu. Pirmo dzīves gadu pieredze pie zobārsta ir ļoti būtiska. Tai jābūt pozitīvai. Tāpēc labākā izvēle būs bērnu zobārstniecība, kur strādā īpaši sagatavoti speciālisti. Viņi pratīs komunicēt ar bērnu, iedrošināt viņu un radīt pozitīvu iespaidu par šo profesiju.

Ģimenes zobārstniecība, kur augstākajā kvalitātē nodrošināta arī bērnu zobārstniecība: https://www.apinesklinika.lv/pakalpojumi/bernu-zobarstnieciba/.

Nekad nevajag baidīt bērnu ar zobārstu

Vecākiem ir paradums stāstīt bērniem, kā viņiem bērnībā gājis pie zobārsta. Tas bieži vien ietver arī baisas detaļas. Tās ir lieta, ar kurām labāk nedalīties. Mūsdienu zobārstniecība ir pavisa savādāka. Bailes, ka radušās bērnībā, vēlāk var sabojāt attiecības ar zobārstu uz visu mūžu.

Bērna zobi ir jāpārtīra

Jau bērnudārza vecumā bērni sāk apgūt prasmes paši tīrīt zobus. Vecāki šajā brīdī atviegloti nopūšas. Bet tā ir kļūda. Vismaz līdz 9-10 gadu vecumam vecākiem bērna zobi ir jāpārtīra, jo bērns pats nevar tikt klāt visām grūti aizsniedzamām vietām, kas var negatīvi ietekmēt zobu veselību.

Jāseko bērna uzturam

Zobu veselībā nozīmīgi ir arī bērna un visas ģimenes uztura paradumi. Jāēd daudz dārzeņi, jāsamazina uzkodu un saldumu daudzums, jāsamazina ēšana starp ēdienreizēm, saldinātie dzērieni, kas veicina kariesa rašanos. Visvieglāk ir veselīgus paradumus ieviest visā ģimenē, jo no tā bērns mācās vislabāk.