Viss attīstās un pilnveidojas — jauni laiki, jaunas iespējas

Visi, kuri ir vecāki par divdesmit gadiem, kaut nedaudz atcerās laikus, kas bija pirms šīs tūkstošgades. Mūsu starpā tāpat vēl ir cilvēki, kuri piedzīvojuši Ulmaņlaikus, 2. pasaules karu, padomju gadus. Atskatoties uz visiem šiem gadus desmitiem un pārmaiņām, kas šajā laikā notikušas, jāsaka, ka attīstība un progress ir neizbēgams un kļūst arvien intensīvāks. Tas ātrums, ar kādu pēdējās desmitgadēs notikusi attīstība dažādās jomā, ir tiešām neaptverams.

To var attiecināt gan uz tehnoloģjām, gan digitālo vidi, gan medicīnu, gan citām zinātnes jomām, kur tiek veikti atklājumi, izgudrotas pārsteidzošas lietas.

Progresam ir daudz pretinieku, jo ir zināmi riski tam visam, tomēr ieguvumu noteikti ir daudz vairāk. Mūsdienu cilvēkam ir tik daudz iespēju, par kurām pirms dažām desmitgadēm vēl vispār nevarēja sapņot. Un vairumu no šīm iespējām ir sniegusi tieši moderno tehnoloģiju, interneta attīstība, kā arī progess medicīnas jomā.

Internets un tehnoloģijas ir mainījuši pasauli

 

Katram ir skaidrs, ka šis ir tehnoloģiju laikmets. Praktiski viss ir digitalizējies, visās jomās ienākušas tehnoloģijas, programmas, internets. Tas attiecīgi palielienājis cilvēku ērtības un iespējas. Ja vēl tad, kad gāju pamatskolā, dators bija tikai pagasta bibliotēkā un skolas datorklasē, tad tagad savs klēpjdators, planšete un viedtelefons ir gandrīz katram skolēnam.

Ļoti būtiski ir mainījies darba vides jēdziens, tas ir guvis jaunu plašumu, jaunas robežas tieši tehnoloģiju un interneta dēļ. Tagad var strādāt no mājām, var strādāt no laukiem. Un ik pa laikam aizbraukt līdz birojam. Bet nekas netiek zaudēts, jo komunikācija ir, arī visi darbi ir padarīti.

Piemēram, ir tagad tādas grāmatvedības programmas Latvijā, kas dabojas tiešsaistē. Tas nozīmē, kā grāmatvede vai kāds cits cilvēks no uzņēmuma var šo programmu izmantot jebkurā vietā un laikā, arī atvaļinājumā Itālijā, ja ir stiedzami kaut kas jāpaveic. Internets sniedz daudz iespēju. Šādas grāmatvedības programmas Latvijā izmanto arvien vairāk. Jaunajiem tas šķiet dabiski un loģiski, bet tie, kur pieraduši pie citas sistēmas, pamēģinot un redzot priekšrocības, arī ir gatavi jaunām un plašākām iespējām.

Medicīna toreiz un tagad

 

medicīna-tad-un-tagadNevajag pat skatīties ļoti tālā pagātnē. Pietiek salīdzināt savu vecmāmiņu laiku ar šodienu. Medicīna savās iespējās un efektivitātē ir kā diena pret nakti. Kādas tikai tagad nav zāles. Var ārstēt daudzas tādas slimības, kādas pirms neilga laikā vēl skaitījās neārstējamas. Diagnostikas jomā tehnoloģiju attīstība ir sniegusi neiedomājami plašas un detalizētas iespējas — datortomogāfija, ultrasonogrāfija, magnētiskā rezonanse. Un arī tajās pašās asinsanalīzēs var atklāt tik sīkas nianses, par ko noteikti pirms vairākām desmitgadēm neviens pat neiedomājās.

Darba metodes medicīnā arī ir nonākušas jaunā līmenī. Un te pat nav pārāk tālu jāskatās, Personīgais piemērs. Pirms divdesmit gadiem, kad mācījos sākumskolā, man bija adenoīdu operācija, izgieza tā saucamās deguna mandeles. Un tas notika pie pilnas apziņas, uzpūšot kādu vēsinošu līdzekli. Pēc tam palūdz ar kājām no trešā stāva iet uz palātu pirmajā stāvā. Man kā bērnam tā bija milzīga trauma — sāpes, asinis, ļoti nejauka un bezpersoniska attieksme. Pirms gada krustdēlam arī notika šāda operācija. Tā bija pilnajā narkozē, ar vislabāko aprūpi, bērnam nebija nekāda stresa un nepatīkamu atmiņu.

Arī zobārstniecībā jauns laikmets

 

Un par šo noteikti visi ir ļoti priecīgi, jo neviens negribētu atgriezties pie kājminamā urbja, melnajām plombēm, primitīvajām darba un ārstēšanas metodēm. Tagad zobārstniecība tiešām ir progresīva, it īpaši labās klīnikās, kur var atļauties vislabāko aprīkojumu, materiālus. Kaut vai, ja padomā, kā zaudētu zobu aizstāja pirms trīsdesmit gadiem, un kā tas notiek tagad. Atceros vecmāmiņas protēzes, kas bija diezgan biedējošas. Tagad pieejami moderni zobu implanti, kur zobu ieliek vienreiz. Un viss. Tas izskatās kā īstais zobs. Un tā arī funkcionē. Zobu implanti ir modernās zobārstniecības šodiena.

Domājot par attīstību dažādās jomā, visticamāk tas viss turpināsies, būs jauni atklājumi, teorijas, jaunas tehnoloģijas. Un tas viss ir vērsts uz attīstību, cilvēku ērtībām un efektivitāti.